کاربری ملک

در خصوص کاربری ملک و مشکلات موجود بین شهروندان با شهرداری باید به شرح ذیل قائل به تفکیک شد.

 ۱ -کاربری عرصه ملک: به وفور دیده شده است کاربری قبلی عرصه ملکی با کاربری کنونی آن فرق داشته است. مثلاً کاربری عرصه ملکی قبلا آموزشی بوده ولی اکنون به مسکونی یا تجاری تبدیل شده است.

مرجع تغییر کاربری املاک، کمیسیون ماده ۵ قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری می باشد.

تقریباً در تمامی شهرهای ایران مشاهده شده است شهرداری در این خصوص عوارضی به عنوان عوارض تغییر کاربری دریافت می نماید که این عوارض به هیچ عنوان وجهه قانونی ندارد.

چراکه نهادهای مختلف صرفاً در خصوص موضوعی حق دریافت عوارض دارند که جزو اختیارات و وظایف آن نهاد باشد.

در حالی که تغییر کاربری عرصه ملک در اختیارات کمیسیون ماده ۵ می باشد. دیوان عدالت اداری نیز در آرای مختلف، دریافت عوارض تغییر کاربری ملک از سوی شهرداری را ممنوع اعلام کرده است.

مطالب مرتبط | وکیل دعاوی شهرداری

۲-کاربری اعیانی ملک: کاربری اعیانی ملک همانی است که در پروانه ساخت ساختمان درج شده است لیکن گاهی مشاهده می گردد که شهروندان به دلایل مختلف از جمله اینکه ملک در منطقه تجاری واقع شده است اقدام به تغییر کاربری اعیانی ملک مثلا از مسکونی به تجاری می‌نمایند.

در اینگونه موارد شهرداری حق ورود به موضوع را دارد و معمولاً موضوع به کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها جهت تعیین تکلیف ارجاع داده می‌شود و کمیسیون ماده صد نیز اقدام به صدور رای در خصوص موضوع می نماید که غالبا رای کمیسیون اعاده به وضع سابق و کاربری قبلی میباشد.

اما با ملاحظه قوانین مربوطه به موضوع مشخص میشود که کمیسیون ماده ۱۰۰ در همه حال نمی تواند رای به اعاده به وضع سابق صادر نماید.

این مطلب را مطالعه کنید | کمیسیون ماده 100

بلکه آیتم‌های مختلفی در قضیه موثر است که از لابلای قوانین پیچیده و مبهم مربوط به شهرداری قابل استخراج است. دعاوی مربوط به کاربری ملک اعم از عرصه و اعیان به سبب پیچیدگی خاص قوانین مربوطه و مراجع صالح متعدد شاید سخت ترین دعوای مربوط به شهرداری باشد.

بنابراین حتماً قبل از شروع دعوا با مراجعه به وکیل متخصص دعاوی شهرداری دعوای خویش را به وکیل دعاوی شهرداری سپرده و منتظر کسب نتیجه قانونی باشید.

جهت مشاوره و طرح دعوا در خصوص کاربری ملک با وکیل دعاوی شهرداری کلیک نمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *