وکیل پایه یک دادگستری و کارآموز وکالت

یک فارغ التحصیل رشته حقوق جهت ورود به شغل وکالت می بایست در آزمون وکالت شرکت نموده و قبول شود و پس از قبولی در آزمون وکالت شخصی به کار آموزی می پردازد.
صرف نظر از اینکه در هر کاری کارآموزی لازم است و بدون کارآموزی شروع به هر شغلی غیر ممکن می باشد اما برخی از مشاغل به شکل رسمی و قانونی دارای کارآموزی می باشند که شغل وکالت نیز از آن دسته است .
مدت کارآموزی وکالت اصولاً ۱۸ ماه می باشد، البته وظایف و اختیارات کارآموزان در دو نهاد اعطا کننده مجوز وکالت یعنی کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران و کارشناسان قوه قضاییه متفاوت می باشد.
کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری حق وکالت در دعاوی را البته همراه با محدودیتهایی دارد و کارآموز وکالت در مرکز امور مشاوران تا زمان دریافت وکالت پایه دو حق وکالت ندارد.
تا سال 1396 کارآموز وکالت صرفاً حق وکالت در دعاوی مالی با خواسته تا ۵۰ میلیون تومان را داشت اما پس از سال 1396 مبلغ مذکور به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است، ضمن اینکه کارآموز وکالت حق شرکت در دعاوی که مرجع تجدیدنظر آن دیوان عالی کشور است را ندارد اما حق حضور در دعاوی دیوان عدالت اداری را دارد. ضمنا وکالت پایه دو تا دهه ۱۳۴۰ وجود داشت و پس از آن حذف شده است و تا قبل از تصویب ماده ۱۸۷ قانون برنامه توسعه سوم و پیدایش مرکز امور مشاورین قوه قضاییه نیز این موضوع ادامه داشته و در کانون وکلای دادگستری صرفاً کاراموز وکالت و وکیل پایه یک دادگستری وجود داشته است لیکن با پیدایش نهاد مذکور مجددا وکالت پایه دو دادگستری صرفاً در نهاد مذکور بنا نهاده د.
کارآموز وکالت تحت نظر وکیل سرپرست خود اقدام به وکالت در دعاوی مینمایند و میبایست در تمامی اقدامات خویش موافقت و امضای وکیل سرپرست را دریافت نماید. کارآموز میتواند به همراه وکیل پایه یک در دادگاه حضور یابد، لازم به ذکر است معمولاً کارآموز وکالت به علت این که به تازگی آزمون وکالت را سپری نموده است از لحاظ علمی از وکیل پایه یک به روزتر میباشد ولی از لحاظ تجربه یک کاری در دادگاه ها معمولاً ضعیفتر از وکیل پایه یک میباشد علی ایحال کارآموز وکالت با سپری نمودن توأم با موفقیت دوران کارآموزی در یک آزمون شفاهی و کتبی که اصطلاحاً به آن اختبار می گویند شرکت می نمایند و در صورت قبولی پروانه وکالت پایه یک دادگستری دریافت مینماید.
وکیل پایه یک دادگستری در تمامی دعاوی بدون هیچ محدودیتی حق با وجود دارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *