مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی چیست؟

 مشاوره از شور به معنای مشورت کردن می آید از قدیم الایام و در تمامی عقاید و ادیان مشورت کردن امر حسنه به شمار آمده و نسبت به آن توصیه شده است. اوج این توصیه در دین اسلام می باشد که هم در قرآن کریم نسبت به آن توصیه های فراوانی شده است و هم در سیره پیامبر و ائمه اطهار (ع) مشاوره با دیگران به ویژه علما مشاهده می گردد. امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و پیچیده شدن ارتباطات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مردم با یکدیگر و گره خوردن امور زندگی مردم با هم، نیاز به مشاوره با متخصص هر امری، یک موضوع اجتناب ناپذیر می باشد.

 با توجه به تخصصی و فنی شدن امور مختلف زندگی شهروندان، این نیاز به شکل فزاینده‌ای رو به گسترش می باشد. یکی از موارد فوق العاده تخصصی که نیاز به مشاوره در آن به شدت بین مردم احساس می‌گردد مشاوره حقوقی است.

عالم حقوق به مثابه دریای بیکران است که در جای جای زندگی مردم حضور دارد و برای رفع معضلات و مشکلات مرتبط با آن نیاز به اخذ مشاوره حقوقی از متخصصین آن حوزه، همیشه و در همه ازمنه و امکنه احساس شده است. همان طور که مردم برای رفع مشکلات جسمی خویش به پزشکان متخصص مراجعه می نمایند یا برای مشکلات احساسی و روانی خویش به روانشناس مراجعه می نمایند برای رفع مشکلات حقوقی خویش نیز بایستی به وکیل مراجعه نمایند .

حقوق علمی است که با جان و مال و ناموس و عرض و آبروی اشخاص در ارتباط است و نباید با ساده انگاری از کنار آن عبور کرد. این علم با گوشه گوشه و ذره ذره زندگی اشخاص در ارتباط است و از آنجایی که موضوعات حقوقی تاثیرات بسیار زیادی بر زندگی مردم دارد به نحوی که هر قدمی که به اشتباه برداشته شود دارای آثار مخرب بسیار سنگین بر زندگی افراد می باشد و ممکن است در یک لحظه یک عمل اشتباه حقوقی کلیه اموال افراد و یا حتی جان افراد را مورد تهدید قرار دهد، حضور یک وکیل متخصص که نقش راهنمای حقوقی را برای افراد بازی می‌کند در زندگی شهروندان ضروری است.

این احساس ضرورت سال ها و دهه هاست که در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته به وجود آمده است به همین دلیل در تمامی این کشورها هر شخص و یا هر خانواده ای دارای مشاور حقوقی می باشد این وکیل داد دادگستری است که در بزنگاه های حقوقی اشخاص با ارائه راهنمای حقوقی صحیح و خوب، اقدام به ایفای نقش مهم و سازنده می نماید.

جالب است که در کشورهای مذکور، به محض تولد فرزند، اکثر خانواده‌ها اقدام به تعیین وکیل و مشاور حقوقی برای آن فرزند می نمایند تا از بدو تولد از حقوق فرزند خویش محافظت نمایند و حتی در بسیاری از فیلم‌های خارجی مشاهده شده است که تمام متهمین در زمان دستگیری اعلام می‌نمایند که تا زمان حضور وکیل هیچ صحبتی نمی نماید (حق سکوت تا زمان حضور وکیل).

بهتر است بدانید طبق قانون کشورهای پیشرفته، حضور وکیل در تمامی امور زندگی مردم اعم از تنظیم قرارداد، ازدواج، خرید و فروش و یا حتی مهاجرت ضروری است و در اکثر امور، امضای یک وکیل ذیل اوراق مربوط به آن موضوع ضروری می باشد. تمامی این موارد نشان از ضرورت اخذ مشاوره حقوقی در مسائل حقوقی می باشد که دنیای مدرن دهه هاست به این نتیجه رسیده و آن را عملیاتی نموده است.

این مطلب را مطالعه نمایید | وکیل شهرداری

مشاور حقوقی کیست؟

در شروع بحث در این خصوص، ابتدا باید ببینیم فرد اصلح در ارائه راهبرد حقوقی به اشخاص چه کسی می باشد؟ در جوامع پیشرفته، ارائه مشاوره حقوقی صرفاً توسط اشخاص واجد شرایط یعنی وکلای دادگستری و موسسات حقوقی متشکل از وکلای دادگستری انجام می گردد.

بنابراین اول مردم صرفا به وکلای دادگستری جهت مشاوره حقوقی مراجعه می نمایند. ثانیاً اگر کسی غیر از وکلای دادگستری اقدام به ارائه مشاوره نماید با مجازات سنگینی مواجه می‌گردد. در ایران نیز اصولاً مشاوره حقوقی توسط وکلای دادگستری انجام می گیرد و مردم نیز در بسیاری از موارد به وکلای دادگستری جهت دریافت مشاوره حقوقی مراجعه می نمایند اما متاسفانه به علت عدم تشخیص وکلا و مشاوران قانونی از سوی مردم، امروزه با پدیده ای مواجه شده‌ایم که طی آن اشخاص غیر حقوقی به صرف آشنایی ابتدایی با برخی اصطلاحات حقوقی اقدام به ارائه راه های حقوقی و گمراهی مردم می نمایند.

مردم باید توجه نمایند که ارائه مشاوره حقوقی یک امر تخصصی است که علاوه بر داشتن علم چندین ساله حقوقی، نیاز به تخصص کافی و انجام امور عملی وکالت در زمینه مشکلات حقوقی مردم می باشد. بنابراین قطعاً ارائه یک مشاوره حقوقی صحیح، علاوه بر داشتن علم کافی نیاز به تخصص و تجربه کافی در حوزه مشکلی که مردم جهت دریافت مشاوره حقوقی مراجعه کرده‌اند دارد.

به همین دلیل است که حتی اساتید دانشگاه حقوق که وکالت نکرده‌اند و وکیل نمی باشند نمی توانند مشاوره حقوقی صحیحی به مردم ارائه دهند و حتی بسیار دیده شده است که اساتید محترم دانشگاه حقوق باسواد بسیار بالای حقوقی، جهت حل مشکلات حقوقی خویش به وکلای متخصص و مجرب در زمینه مشکلات حقوقی خویش مراجعه می نمایند.

لذا یک مشاوره حقوقی صحیح و درست و به جا صرفاً از سوی یک وکیل متخصص و با تجربه در زمینه مشکل خاص حقوقی مطرح شده برای هر شهروند قابلیت ارائه دارد و مردم برای دریافت مشاوره حقوقی صحیح بایستی با تحقیق به دنبال یافتن این وکیل متخصص و باتجربه در همان حوزه مشکل خویش باشند.

با این توضیحات به راحتی می توان فهمید هر کسی که اقدام به تاسیس دفتری کرده و ادعای ارائه مشاوره حقوقی می نماید نمی تواند یک شخص صالح و مورد اعتماد در این زمینه باشد بلکه صرفاً وکیل دادگستری متخصص و با تجربه می تواند بهترین شخص برای ارائه مشاوره حقوقی به شهروندان باشد.

این مطلب را مطالعه نمایید | وکیل سرقفلی

هزینه مشاوره حقوقی:

سوالات بسیاری در زمینه هزینه مشاوره حقوقی توسط مراجعه‌کنندگان به وکلای دادگستری مطرح می شود. برای تبیین این موضوع باید گفت همان‌طور که فوقا ذکر شد اصولا مشاوره حقوقی خوب و درست از جانب وکیل دادگستری متخصص در زمینه دعوای مطروحه از سوی مراجعه کننده به وکیل ارائه می گردد و صرف اینکه شخصی دارای دفتر و مکانی برای ارائه مشاوره حقوقی باشد و یا حتی دارای مدرک دانشگاهی حقوق باشد کافی برای دریافت راه های حقوقی صحیح از او نمی باشد. بلکه باید وکیل متخصص در زمینه سوالات مطروحه از سوی شهروندان برای مشاوره وجود داشته باشد.

اصولا وکلای دادگستری قبل از ظهرها و در ساعات اداری، در دادگاه ها جهت جلسات رسیدگی و پیگیری پرونده‌های خویش حاضر می‌شوند و صرفاً بعد از ظهر ها می توانند اقدام به ارائه مشاوره نمایند مگر اینکه به شکل اتفاقی قبل از ظهر در دفتر خویش حاضر شوند. بنابراین با این توضیح، اصطلاح ادعایی برخی به عنوان مشاور حقوقی ۲۴ ساعته یا مشاوره حقوقی تلفنی ۲۴ ساعته کاملا نادرست می باشد و امکان ارائه مشاوره ۲۴ ساعته اصلاً برای وکیل دادگستری وجود ندارد.

برای یک مشورت حقوقی صحیح، وکیل دادگستری می بایست مدارک مشاور گیرنده را رویت و ضمن تحقیق کامل نسبت به آنها، اقدام به ارائه راهبرد حقوقی درست نماید و مشاوره بدون رویت مدارک اقدامی بس غلط و خطرناک برای مشاوره گیرنده می‌باشد.

با این توضیح نیز مشخص می‌شود که مشاوره آنلاین یا مشاوره تلفنی نمی‌تواند راه امن و مطمئنی برای دریافت یک راهبرد حقوقی صحیح و پایه ریزی یک دعوای حقوقی بر مبنای آن مشاوره باشد.

بنابراین مشاوره حقوقی خوب باید حضوری و با رویت کامل مدارک از سوی وکیل صورت گیرد.

اما مطلب بسیار قابل تامل که امروزه به کرات در مقابل دادگستری ها توسط کارت پخش کن ها و یا در سایت های اینترنتی دیده می شود مشاوره حقوقی رایگان است. اولاً باید گفت اقدام به کارت پخش کنی و استخدام افراد در مقابل دادگاه ها برای پخش کارت از نظر کانون وکلا تخلف بوده و موجبات تعقیب انتظامی وکیل دادگستری را فراهم می‌آورد.

بنابراین به احتمال زیاد در پشت این کارت پخش کن، وکیل دادگستری نیست بلکه احتمالاً یک شخصی است که وکیل نمی باشد ولی در امر وکالت دخالت می‌کند که به اصطلاح به ایشان دلال یا کارچاق کن می‌گوید که خود امری مجرمانه است.

ثانیاً همانطور که یک وکیل برای حل مشکلات پزشکی، ساختمانی، خودروی و غیره خویش به صاحبان سایر تخصص ها مراجعه می نماید و در مقابل ارائه تخصص ایشان حق الزحمه ایشان را می‌پردازد وکیل دادگستری نیز انتظار دارد که دیگران نیز در مراجعه به ایشان و دریافت مشاوره حقوقی تخصصی از ایشان، اقدام پرداخت حق الزحمه ایشان نمایند.

سوال اینجاست چطور شهروندان محترم انتظار دریافت مشاوره رایگان از یک شخص را دارند که اقلاً ۲۰ سال از عمر خویش را برای کسب علم و نائل شدن به درجه وکالت صرف کرده است و همچنین سالیان متمادی پس از آن برای کسب تخصص و تجربه در امور مختلف حقوقی صرف نموده است. وکیلی که غیر از خود و خانواده‌اش اقلاً دو یا سه خانواده دیگر از دفتر ایشان کسب روزی و ارتزاق می نمایند.

به نظر می‌آید انتظار وکلای دادگستری از مردم نسبت به احترام به زحمات و تخصص ایشان انتظار به جایی می باشد، بدیهی است که هر کسی که توقع دریافت خدمت خوب دارد کاملا به این موضوع واقف است که می بایست هزینه این خدمت صحیح را بپردازد.

ناگفته نماند که با توجه به این انتظار وکلا از شهروندان کاملا مشخص است که اشخاصی که ادعای ارائه مشاوره حقوقی رایگان را می نمایند قطعاً وکیل نیستند و شخصی که به مردم مشاوره رایگان ارائه می دهد در بهترین حالت، دانشجوی رشته حقوق است و تخصص کافی در ارائه راهبرد حقوقی را ندارد.

مردم از این موضوع کاملاً آگاه هستند که کار خوب و صحیح، کار رایگان و ارزان نیست. جای بسی تعجب و تاسف است که گاهی دیده شده است برخی از وکلای دادگستری با استخدام و گماردن دانشجویان حقوق یا اشخاص دارنده مقداری اطلاعات حقوقی در دفتر وکالت خویش ، اقدام به ارائه مشاوره حقوقی رایگان از طریق ایشان به مردم می نمایند. امری که بسیار خطرناک برای مردم می‌باشد چرا که مردم برپایه مشورت حقوقی مذکور، اقدام به پایه گذاری و طرح ریزی دعوای حقوقی خویش می نمایند که ممکن است راهبرد حقوقی غلط، تبعات سنگین و نتایج زیانباری برای مردم داشته باشد.

مطالب مرتبط | وکیل املاک تهران

مشاوره حقوقی ملکی:

شهروندان محترم جهت دریافت مشاوره حقوقی ملکی می بایست به یک وکیل متخصص امور ملکی مراجعه نمایند. وکیلی که ضمن تسلط بر قوانین و مقررات مربوط به ملک تجربه کافی نیز در دعاوی ملکی داشته باشد. دعاوی ملکی طیف وسیع و گسترده ای از دعاوی ارجاعی به مراجع قضایی و غیر قضایی را شامل می‌شود .

این دعاوی از شروع ثبت ملک تا تفکیک و افراز و قراردادها و تعهدات قراردادی و انتقال ملک به اقاله و فسخ قرارداد ها و تصرفات ملکی و خلع ید و غیره را شامل می‌شود. بنابراین با افراد و نهادهای مختلفی به عنوان طرف دعوا و مراجع مختلفی به عنوان رسیدگی کننده به دعوا مواجه می باشد.

افراد و نهادهای مختلف طرف دعوا می تواند شامل اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی از جمله اداره ثبت، شهرداری، سازمان مسکن و شهرسازی، اداره منابع طبیعی و غیره باشد و مراجع مختلف رسیدگی‌کننده نیز می‌تواند شامل دادگاه‌ها، کمیسیون های شهرداری، کمیسیون ماده ۱۲ زمین شهری، هیئت تعیین تکلیف اراضی فاقد سند رسمی و غیره باشد.

برخی از دعاوی ملکی مطرح بین اشخاص حقیقی عبارتند از:

– دعاوی مطروحه بین موجر و مستاجر از جمله تخلیه ملک، مسائل مربوط به سرقفلی، مسائل مربوط به حق کسب و پیشه و تجارت، تجویز انتقال منافع، پرداخت اجاره بها، تنظیم سند رسمی و غیره.

– دعاوی بین مالکان و سازندگان از جمله الزام به ایفای تعهدات قراردادی، الزام به تکمیل ساختمان، اخذ پایان کار، اخذ سند تفکیکی، تنظیم سند رسمی، تحویل واحدها و غیره.

-دعاوی بین مالکان و متصرفان و مزاحمان ملک از جمله رفع تصرف عدوانی، خلع ید، رفع ممانعت از حق و غیره.

– دعاوی مربوط به پیش فروش ساختمان ها و دعاوی بسیار دیگر

برخی از دعاوی ملکی بین شهروندان و ادارات مختلف نیز عبارتند از دعوای ابطال رای کمیسیون ماده ۱۲ زمین شهری، دعوای الزام به انتقال ملک علیه نهادهای مختلف، دعوای ابطال سند علیه اداره ثبت، دعوای ابطال رای هیات تعیین تکلیف اراضی فاقد سند رسمی و غیره.

در نهایت متذکر می‌شود با توجه به پیچیدگی و ابهامات بسیاری از قوانین و مقررات مربوط به امور ملکی و نهادهای مختلف رسیدگی کننده به موضوع از طریق مشاوره حقوقی ملکی با یک وکیل ملکی متخصص در امور دعاوی ملکی اقدام به طرح دعوا یا دفاع صحیح نمایید.

مطالب مرتبط | وکیل خانواده

مشاوره حقوقی خانواده:

خانواده از ارکان بسیار مهم هر جامعه‌ای است و نقش بسیار مهمی در هر جامعه ای ایفا می نماید. اکثر حکومت ها و کشورها در راستای تحکیم بنیاد خانواده تلاش های بسیاری می نمایند اما علی‌رغم این تلاش‌ها، همچنان برخی از زوجین با یکدیگر به اختلاف می‌خورند و با مراجعه به مراجع قضایی در صدد احقاق حقوق خویش بر می آیند.

وکیل خانواده در صورت مراجعه شهروندان ابتدا در صدد صلح و سازش بین طرفین بر می آید و در صورت عدم حصول صلح و سازش، اقدام به ارائه مشاوره حقوقی خانواده به شهروندان می نماید.

امروزه علی رغم تلاش دادگستری‌ها در اتمام سریع پرونده‌های خانواده و تخصیص شعبات ویژه به امور خانواده و وقت های رسیدگی کوتاه و غیره همچنان برخی از این دعاوی به مدت مدیدی شاید حدود دو سال به طول می‌انجامد که یک وکیل خانواده با تسلط به دعاوی خانواده با یافتن بهترین راه سعی در کوتاه نمودن پروسه رسیدگی به پرونده‌ها می‌نماید.

برخی از دعاوی خانواده صرفاً امکان طرح از سوی زوج دارند از جمله الزام به تمکین. برخی دیگر از دعاوی صرفاً امکان طرح از سوی زوجه دارند از جمله مطالبه مهریه، مطالبه نفقه، مطالبه اجرت المثل و استرداد جهیزیه. برخی دعاوی نیز از سوی هر دو طرف قابلیت طرح دارند از جمله طلاق.

ناگفته نماند در باور عامه از آنجایی که در دین اسلام حق طلاق با زوج می باشد طلاق از سوی زوج بسیار ساده می باشد ولیکن باید گفت این طلاق نیز دارای سختی های خود می باشد که در طی مسیر پرونده با آن مواجه می‌شویم. اما شاید سخت ترین پرونده خانواده، دعوای طلاق از سوی زوجه باشد که می‌بایستی عسر و حرج زوجه اثبات شود که امری سخت و تخصصی است.

شهروندان می توانند با مراجعه به وکیل خانواده، اقدام به دریافت مشاوره حقوقی خانواده نموده و در پیشبرد دعاوی خویش از این مشاوره بهره مند شوند.

برای دریافت مشاوره و اخذ مشاوره تخصصی با ما در ارتباط باشید

1 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *