عوارض ساخت

ساخت ساختمان در شهرها تابع تشریفاتی می باشد و اینگونه نیست که هر مالکی بتواند به راحتی و با استفاده از قاعده تسلیط اقدام به ساخت ساختمان بر روی ملک خویش بدون رعایت تشریفات مذکور نماید. مهمترین مرجع نظارت بر ساخت و ساز شهرداری می باشد.

شهرداری برای انجام وظایف خویش نیاز به درآمد دارد متاسفانه مهم ترین منبع درآمد شهرداری عوارض ساخت می باشد. امروزه برخلاف شهرهای پیشرفته دنیا که دارای درآمدهای پایدار می‌باشند شهرداری های ایران به شدت وابسته به درآمدهای ناشی از عوارض ساخت و ساز می باشند که این موضوع برای هیچ شخصی پوشیده نمی باشد.

مطابق قانون مرجع تعیین میزان عوارض، شورای اسلامی شهر ها می باشند که علی الاصول قبل از اتمام سال، عوارض سال بعد را تعیین می نمایند و شهرداریها با شروع سال جدید بر مبنای عوارض تعیینی از سوی شورای شهر اقدام به دریافت عوارض ساخت می‌نمایند.

این مطلب را مطالعه نمایید | وکیل ملکی

عوارض ساخت بسته به اینکه ساختمان تجاری اداری یا مسکونی باشد متفاوت است. معمولاً ساختمان تجاری دارای عوارض بیشتری می باشد متاسفانه مشاهده شده است که گاهی شهرداری ها با تخلف های ساختمانی با این عنوان که مغایر اصول شهرسازی و معماری نمی‌باشد برخورد تبعیض آمیزی داشته و با هدایت شهروندان به کمیسیون توافقات شهرداری و توافق بین شهرداری و شهروندان اقدام به دریافت عوارض اضافی که گهگاه از جریمه تعیینی کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها نیز بیشتر می باشد می نمایند این رویه غلط و اشتباه صرفاً جهت تامین کمبود اعتبار شهرداری ها بوده و کاملا به ضرر شهر و شهروندان می باشد که در آینده تبعات سوء آن به راحتی نمایان می‌شود.

تقسیط عوارض مقوله‌ای است که در شرایط امروزی و دریافت عوارض سنگین از سوی شهرداری مورد درخواست شهروندان است.

اصولا و مطابق قانون، تقسیط عوارض در صلاحیت کمیسیون ماده ۷۷ قانون شهرداری ها می باشد ولیکن امروزه شهرداری ها گاها بدون ارجاع موضوع به کمیسیون ماده ۷۷ راسا اقدام به تقسیط عوارض می‌نمایند. اختلافاتی که در زمینه عوارض بین شهروندان و شهرداری ایجاد می شود اصولا به دو دسته تقسیم می شود یکی اختلاف در اصل عوارض و دیگری اختلاف در میزان عوارض. هر دو نوع اختلافات در کمیسیون ماده ۷۷ رسیدگی می گردد.

مطالب مرتبط | وکیل شهرداری

رای کمیسیون قطعی و لازم الاجرا بوده و برخلاف رای کمیسیون ماده صد از طریق ادارات اجرای اسناد رسمی قابل اجرا می باشد.

شهروندان محترم می توانند به رای کمیسیون ماده ۷۷ در دیوان عدالت اداری اعتراض و تقاضای نقض آن را نمایند نهایتا از آنجاییکه دعاوی مرتبط با شهرداری دعاوی پیچیده و دارای قوانین گسترده و مراجع رسیدگی‌کننده وسیعی می‌باشد و به ویژه اینکه دعاوی مرتبط با عوارض به دلیل درآمد زایی آن برای شهرداری بسیار مهم می باشد به نحوی که شهرداری با تمام قدرت در این دعاوی حضور می یابد حضور وکیل دعاوی شهرداری که متخصص و متبحر در زمینه دعاوی شهرداری می باشد بسیار مهم است.

وکیل دعاوی شهرداری با تسلط کافی بر قوانین و مراجع صالح با انتخاب بهترین راه سعی در به دست آوردن شایسته‌ترین نتیجه خواهد نمود

جهت مشاوره و طرح دعوا در خصوص عوارض ساخت با وکیل دعاوی شهرداری کلیک نمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *