رفع تصرف عدوانی

شهرداری ها جهت اجرای طرح های عمومی و عمرانی نیاز به ملک دارند و برای این امر گاهی نیاز به املاک شهروندان پیدا می نمایند.

مطابق قوانین موضوعه می بایست شهرداری قبل از اجرای طرح ، اقدام به تملک املاک شهروندان با توافق ایشان نمایند.

امروزه یکی از معضلات بزرگ شهری این است که شهرداری ها بدون رعایت تشریفات قانونی و پرداخت حقوق مالکان اقدام به تصرف ملک شهروندان می‌نمایند درحالیکه می بایست در صورت دسترسی به مالک با ایشان توافق نمایند و در صورت عدم دسترسی به مالکان، قیمت روز ملک را در صندوق دادگستری واریز نمایند.

مطالب مرتبط | مطالبه بهای ملک

پس از تصرف ملک از سوی شهرداری، مالک آن به شهرداری مراجعه می نماید که در بعضی موارد شهرداری اقدام به بلاتکلیف نگاه داشتن مالکان می‌نماید به نحوی که موجبات آزار و اذیت آنها فراهم می گردد.

در برخی موارد دیگر به ویژه در شهرستانها مشاهده شده است که شهرداری در برخورد با املاکی که مالک آن معلوم نیست و با بهانه اینکه محل مذکور تبدیل به محل انباشت زباله و تجمع معتادان و غیر شده است اقدام به تصرف ملک شهروندان و بعضاً احداث فضای سبز و غیره می‌نماید.

این مورد به غیر از موارد کاملاً استثنایی امری غیر قانونی میباشد. از آنجاییکه شهروندان در برابر شهرداری در مقام ضعف قرار گرفته باشد قدرت بیشتری نسبت به شهروندان دارد علی الاصول توافق بر این موارد دور از ذهن می باشد.

بنابراین شهروندان مجبور به مراجعه به مراجع قضایی جهت رفع مشکل خویش میباشند. مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوای رفع تصرف عدوانی در صورت اعلام جرم، دادگاه های کیفری و در صورت طرح دعوای حقوقی، دادگاههای عمومی حقوقی می باشد.

این مطلب را مطالعه نمایید | وکیل اصل49

متاسفانه نظر اشتباهی در این خصوص به وجود آمده است که ابتدا می بایست در دیوان عدالت اداری طرح دعوا شود در حالی که این نظر کاملا اشتباه می باشد.

دعاوی شهرداری و به ویژه دعوای تصرف عدوانی شهرداری، دارای قوانین خاص که حق تملک املاک در شرایط خاص برای شهرداری پیش بینی نموده است می باشد.

لذا نیاز به حضور وکیل دعاوی شهرداری وجود دارد. وکیلی که با تخصص در دعاوی شهرداری ، یاری رسان می باشد.

جهت مشاوره و طرح دعوا در خصوصرفع تصرف عدوانی با وکیل دعاوی شهرداری کلیک نمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *