دعاوی کارکنان شهرداری ها

هر نهادی جهت انجام وظایف محوله، نیاز به نیروی انسانی دارد. رابطه بین کارفرما و کارگران تابع مقررات خاص خویش می باشد که در صورت بروز اختلاف بین کارگر و کارفرما به این مقررات مراجعه می گردد. در خصوص مقررات مذکور باید گفت دو نوع مقررات در روابط بین کارفرما و کارگران حاکم است یکی مقررات عام که علی الاصول بین تمامی کارگران و کارفرمایان حاکم است که این مقررات خود به دو دسته می شود. در روابط بین کارگران و کارکنان غیر دولتی اصولا مقررات قانون کار حاکم است و در خصوص کارفرمایان دولتی قانون مدیریت خدمات کشوری حاکم است.

علاوه بر مقررات عام، یکسری مشاغل و نهادها می‌باشد که دارای مقررات خاصی بین کارفرما و کارگر می‌باشد مانند نیروهای مسلح، اعضای هیئت علمی و برخی از کارکنان شهرداری ها. در اختلافات بین کارکنان شهرداری و شهرداری، آیین نامه استخدامی کارکنان شهرداری ها به شکل خاص نیز حاکم می باشد.

این مطلب را مطالعه نمایید | وکیل شهرداری تهران

بر خلاف کارگران مشمول قوانین عام، کارکنان شهرداری ها دارای تقسیم‌بندی خاص زیر می‌باشند. مستخدم ثابت، مستخدم رسمی مستخدم موقت و کارگر مشمول قانون کار. مستخدمان ثابت و رسمی معمولاً دارای قدرت و جایگاه مستحکم تری نسبت به مستخدمان دیگر می باشند. مزایا و شرایط بازنشستگی و از کار افتادگی مستخدمان شهرداری تابع آیین نامه مذکور می‌باشد در صورت اختلاف بین مستخدمان و شهرداری حسب مورد اداره کار یا دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی به اختلاف را دارد.

البته ناگفته نماند که در خصوص مستخدمان شهرداری و مقررات حاکم بر آنها باید قائل به تفکیک شد. به نحوی که آیین‌نامه فوق‌الذکر در خصوص مستخدمان ثابت و مستخدمان رسمی در صورت درخواست مستخدم حاکم می باشد. ورود به شهرداری و استخدام در این نهاد تابع شرایطی است که در آیین نامه مذکور بیان شده است.

مطالب مرتبط | دعاوی مطالبات پیمانکاران

یکی از مهمترین شرایط  سن می باشد که اشخاص بالای ۳۵ سال سن علی الاصول نمی‌توانند ورود به مشاغل شهرداری داشته باشد مگر در شرایط خاص. علی ایحال با توجه به حاکمیت قوانین متعدد و پیچیده در روابط بین شهرداری و مستخدمان شهرداری حل اختلافات بین ایشان یک وکیل متخصص در دعاوی شهرداری که با تسلط به قوانین و مقررات شهرداری کمک حال موکل خویش میباشد را می‌طلبد وکیل شهرداری می‌تواند بهترین شخص در مساعدت به  شهروندان محترم در اختلافات کارگری و کارفرمایی شهرداری باشد بنابراین توصیه می‌شود قبل از هرگونه اقدامی به یک وکیل متخصص دعاوی شهرداری مراجعه و اختلاف خویش را به ایشان بسپارید.

جهت مشاوره و در خصوص دعاوی کارکنان شهرداری ها با وکیل دعاوی شهرداری کلیک نمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *