دعاوی مناقصات و مزایده های شهرداری

برابر قانون نهادهای عمومی جهت خرید کالا یا خدمات و همچنین فروش کالاها مکلف به انجام تشریفاتی می باشند این تشریفات مناقصه ( جهت خرید کالا یا خدمات) و مزایده (جهت فروش اموال) نامیده می شود.

شهرداری نیز به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی از این قاعده مستثنا نمی باشد. قوانین متعددی در زمینه مناقصات و مزایده های شهرداری حاکم می باشد که مهمترین آنها قانون برگزاری

مناقصات به عنوان قانون مادر و آیین نامه مالی شهرداری ها به عنوان مقرره خاص می باشد. ناگفته نماند که این دو مقرره در جاهایی با یکدیگر تعارض دارند که نحوه حل این تعارض ها نیاز به مقوله جداگانه ای دارد.

مطالب مرتبط | وکیل متخصص شهرداری

در برخی از معاملات نیز شهرداریها در معاملات به اصطلاح جزئی از قواعد مناقصات عدول نموده و از طریق راهی دیگر به نام استعلام بها اقدام به انجام معامله می نماید. این موضوع در بین حقوقدانان اختلافی می باشد که آیا استعلام بها دارای وجهه قانونی است یا خیر؟ مناقصات و مزایده ها دارای مراحل قانونی می باشند که تخلف از هر یک از این مراحل می‌تواند موجب ابطال مناقصه یا مزایده گردد.

هر چند در عمل ملاحظه شده که سازمان ها و نهادهای مختلف به ویژه شهرداری در انجام مناقصه و مزایده از مندرجات قانون تخطی کردند لیکن به علت عدم پیگیری حقوقی این مطلب از سوی شهروندان، هیچ مشکلی برای شهرداری ایجاد نشده است قوانین حاکم بر مناقصات و مزایده ها دارای ابهامات و نواقصی می‌باشد که گاهی موجبات سوء استفاده شهرداری از آنها را فراهم می نماید .

این مطلب را مطالعه نمایید | دعاوی کارمندان شهرداری

به طور مثال در قانون برگزاری مناقصات اعلام شده است که مناقصه‌گزار مناسب ترین قیمت را به عنوان برنده مناقصه اعلام می‌نمایند این موضوع موجب شده است تا شهرداری ها به راحتی نفر اول از نظر قیمت را به عنوان برنده معرفی ننمایند چرا که از ابهام قانون استفاده نموده و بیان می‌نمایند مناسب ترین قیمت همیشه پایین ترین قیمت نیست. پس از بازگشایی پاکت ها که خود دارای تشریفات و مراحل قانونی می باشد و اعلام برنده مناقصه، اقدام به انعقاد و تبادل پیمان می گردد.

لازم به ذکر است که معمولا پیمان های منعقده مشمول قواعد عمومی پیمان می گردد. لذا علاوه بر قوانین باید بر قواعد عمومی پیمان نیز مسلط بود.

علی ایحال امروزه موارد بسیار عدیده‌ای به وجود آمده است که اختلافات وسیع و گسترده ای از زمان انتشار آگهی و انجام مناقصه و مزایده تا تبادل پیمان، اجرای پروژه و غیره را شامل می‌شود و هر یک از این مراحل خود موضوع پرونده قضایی بین طرفین شده است.

مطالب مرتبط | دعاوی قراردادی شهرداری

با توجه به اینکه در مناقصات و مزایده ها، قوانین پیچیده و وسیع و گهگاه مبهمی حاکم است و هر یک از مراحل مناقصات و مزایده ها دارای تشریفات قانونی است و حقوق مختلفی برای شهروندان و شهرداری قابل تصور است رجوع به وکیل متخصص در دعاوی شهرداری که در دعاوی شهرداری دارای مهارت کافی می باشد ضروری می نماید.

وکیل دعاوی شهرداری بهترین یاری کننده شهروندان که در مقام ضعیف در برابر شهرداری قرار دارد می باشد. بنابراین حتما قبل از شروع به دعوا با یک وکیل شهرداری مشاوره نموده و در صورت ضرورت دعوای خویش را به ایشان بسپارید.

جهت مشاوره و طرح دعوا در خصوص مناقصات و مزایده های شهرداری با وکیل دعاوی شهرداری کلیک نمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *