دعاوی قراردادی شهرداری با اشخاص

شهرداری یکی از نهادهای بزرگ با داد و ستد های مالی فراوان است یکی از مراودات مالی بسیار مهم شهرداری که ناشی از امور حاکمیتی و تصدی گری شهرداری می باشد تنظیم قراردادهای مختلف با شهروندان است. اکثر قراردادهای شهرداری با اشخاص در خصوص املاک می باشد.

قراردادهای فروش املاک به شهروندان یا خرید املاک شهروندان جهت اجرای طرح‌های عمومی و عمرانی از مهمترین این نوع قراردادها می‌باشد. بعضا مشاهده شده که در راستای پرداخت طلب پیمانکاران، شهرداری به جای پرداخت وجه، قسمتی از ملک شهروندان را به عنوان عوارض ساخت محاسبه و تملک نموده و همان ملک را به پیمانکار منتقل می نماید که در این بین نامی از شهرداری درج نمی‌گردد و اینگونه به نظر می آید که مالک، ملک خویش را به پیمانکار منتقل نموده است در حالی که این انتقال با وساطت کامل شهرداری صورت گرفته است.

مطالب مرتبط | وکیل شهرداری

فارغ از نحوه و نوع قراردادهای تنظیمی بین شهرداری و شهروندان، مطالب بسیار مهم و پیچیده ای در خصوص این قراردادها وجود دارد. مطالبی اعم از الزام شهرداری به ایفای تعهدات قراردادی، ابطال قرارداد، فسخ قرارداد، تقاضای خسارت قراردادی و غیره همگی ناشی از قرارداد تنظیمی بین شهرداری و شهروندان است برخلاف تصور عامه که کلیه دعاوی علیه شهرداری را در صلاحیت دیوان عدالت اداری می‌دانند باید توجه داشت که دعاوی ناشی از قراردادهای مذکور در صلاحیت دادگاههای عمومی حقوقی میباشد و اشخاصی که طرف قرارداد با شهرداری می باشند در صورت وجود مشکل حقوقی ناشی از قرارداد می بایست به دادگاه حقوقی مراجعه نمایند.

این مطلب را مطالعه نمایید | عوارض تفکیک و افراز

لازم به ذکر است در قراردادهای فوق الذکر از آنجایی که شهرداری در منبع قدرت قرار دارد و در صورت وجود مشکل حقوقی ناشی از قرارداد با اختیارات قانونی و فراقانونی مشکلاتی برای طرف قرارداد ایجاد می‌نماید از جمله اینکه معمولا در مقابل ملک موضوع قرارداد مانع یا نیوجرسی قرار داده و از رفت و آمد به ملک بدین وسیله خودداری می نماید.

شهروندان محترم در زمان انعقاد قرارداد می‌بایست تمام امور را مدنظر قرار داده و مراقب اوضاع و احوال مختلف موثر در قرارداد باشند نهایتا اینکه با توجه به پیچیدگی‌های فراوان دعاوی قراردادی شهرداری، شهروندان محترم قبل از هرگونه اقدام حقوقی با وکیل متخصص در دعاوی شهرداری مشورت نمایند.

مطالب مرتبط | تخلفات ساختمانی

وکیل دعاوی شهرداری می تواند با تجربه و تخصص خویش بهترین راهنما برای شهروندان جهت حل مشکلات حقوقی قراردادی شهرداری باشد بنابراین در اولین اقدام ضمن مشاوره با وکیل متخصص در دعاوی شهرداری ، دعوای خویش را به ایشان بسپارید

جهت مشاوره و طرح دعاوی مربوط به قراردادهای شهرداری با اشخاص با وکیل دعاوی شهرداری کلیک نمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *