تخلف ساختمانی

شهروندان محترم پس از دریافت جواز ساخت، بر روی ملک خویش اقدام به ساختمان سازی می‌نمایند. مالکین موظف به رعایت مندرجات پروانه ساخت می باشند لیکن گاهی مشاهده می شود که ایشان از مندرجات پروانه عدول نموده و تخلفاتی در ساخت ساختمان انجام می دهند تخلفات ساختمانی به چند دسته تقسیم می شود.

اولین تخلف، اضافه بنای ساخته شده نسبت به میزان بنای مذکور در پروانه می باشد. تخلف دیگر کسری پارکینگ مورد نیاز برای ساختمان می باشد.

قانونگذار برای مبارزه با این تخلفات مجازاتهای گوناگونی پیش بینی نموده است از جمله قلع بنا، جزای نقدی، اعاده به وضع سابق و غیره. برای اینکه تخلفی مشمول مجازات های فوق باشد می بایست تخلف مذکور برخلاف اصول سه گانه شهرسازی، معماری و بهداشتی باشد.

مطالب مرتبط | وکیل تخصصی دعاوی شهرداری

در غیر این صورت تخلف مذکور مستوجب مجازاتهای مذکور نیست و شهرداری می تواند در مقابل تخلفات، اقدام به دریافت عوارض نماید. در صورت انجام تخلف، موضوع در کمیسیونی به نام کمیسیون ماده ۱0۰ قانون شهرداری ها مطرح می گردد.

کمیسیون مذکور با توجه به شرایط و اوضاع و احوال، اقدام به تعیین یکی از مجازات های فوق می نماید که این رای قابل اعتراض در کمیسیون تجدید نظر ماده ۱۰۰ می باشد. رای کمیسیون تجدید نظر نیز قابلیت اعتراض در دیوان عدالت اداری را دارد.

تخلفات ساختمانی از مهمترین و ضروری ترین مسائل مبتلا به شهری می باشد و شهرداری ها معمولاً در برخورد با آنها سخت گیری زیادی می نمایند لیکن این سخت گیری گهگاه موجب تضییع حقوق اشخاصی می شود که تخلف ایشان به اندازه‌ای نمی باشد که مشمول مجازات تخریب و یا اعاده به وضع سابق شود.

این مطلب را مطالعه نمایید | الزام به اخذ پروانه

جهت اظهار نظر حقوقی در خصوص تخلفات ساختمانی می ‌بایست آیتم های مختلفی مانند میزان تخلف، نحوه تخلف و مکان تخلف در نظر گرفته شود و پس از آن با تبیین بهترین روش مبادرت به یافتن مناسب ترین راه نمود.

وکیل متخصص شهرداری که در دعاوی شهرداری دارای تخصص و تبحر لازم می باشد می تواند ضمن در نظر گرفتن همه مسائل و مشکلات، بهترین طریق در برخورد با موضوع تخلف ساختمانی را یافته و در راه نتیجه گیری حقوقی برای موکل، مساعدت لازم را نماید. بنابراین با مراجعه به وکیل شهرداری، دعوای مربوط به تخلف ساختمانی خویش را به ایشان بسپارید

جهت مشاوره و طرح دعوا در خصوص تخلفات ساختمانی با وکیل دعاوی شهرداری کلیک نمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *