تخریب

مالکان املاک جهت ساخت و ساز بر روی ملک خویش می بایست با مراجعه به شهرداری مبادرت به دریافت مجوز ساخت نمایند و ساختمان خویش را بر اساس مندرجات پروانه ساخت تکمیل نمایند .

گاهی مشاهده شده مالکان بدون پروانه و یا بر خلاف مندرجات پروانه ساخت، اقدام به ساخت ساختمان نموده اند. در اینگونه موارد دیده شده است معمولا شهرداری به محض اطلاع از موضوع با مراجعه به ملک، اقدام به تخریب بخشی یا تمام ساختمان موضوع تخلف می‌نماید.

با مراجعه به قوانین موضوعه ملاحظه می‌گردد شهرداری به هیچ عنوان حق تخریب ساختمان شهروندان را ندارد، هرچند در ساخت ساختمان، تخلفی صورت پذیرفته باشد و شهرداری صرفا حق ممانعت از ساخت ساختمان را دارد.

مطالب مرتبط | وکیل دعاوی شهرداری

این موضوع در صدر ماده ۱۰۰ قانون شهرداریها بیان شده است. این ماده بیان می‌دارد : “

شهرداري مي‌تواند از عمليات ساختماني ساختمانهاي بدون پروانه يا مخالف مفاد پروانه بوسيله مأمورين خود اعم از آنكه ساختمان در زمين محصور يا غيرمحصور واقع باشد جلوگيري كند”.

مورد دیگری که شهرداری ها اقدام به تخریب ساختمان می نمایند، موارد رفع خطر می باشد. مطابق تبصره بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها ” در كلية موارد مربوط به رفع خطر از بناها و غيره و رفع مزاحمت هاي مندرج در ماده فوق شهرداري پس از كسب نظر مأمور فني خود به مالكين يا صاحبان اماكن يا صاحبان ادوات منصوب ابلاغ مهلت دار متناسبي صادر مي نمايد و اگر دستور شهرداري در مهلت معين بموقع اجرا گذاشته نشود، شهرداري رأساً با مراقبت مأمورين خود اقدام به رفع خطر يا مزاحمت خواهد نمود و هزينة مصروف را به اضافة صدي پانزده خسارت از طرف دريافت خواهد كرد.

مقررات فوق شامل كلية اماكن عمومي مانند سينماها و گرمابه ها، مهمانخانه ها، دكاكين، قهوه خانه ها، رستورانها، پاساژها و امثال آن كه محل رفت و آمد و مراجعة عمومي است نيز مي باشد.

این مطلب را مطالعه نمایید | رفع ممانعت

” همانطور که ملاحظه می‌شود تخریب ساختمان توسط شهرداری در جهت رفع خطر، آخرین مرحله می باشد و می بایست مراحل قبلی از اخطار به مالک ، کارشناسی ساختمان و غیره صورت گیرد و در صورت عدم تاثیر این مراحل، شهرداری حق تخریب قسمت دارای خطر ساختمان را دارد و نه همه قسمت های ساختمان. لیکن در موارد رفع خطر، معمولاً شهرداری ها بدون طی مراحل قبلی به یکباره، اقدام به تخریب ساختمان می نمایند که خلاف قوانین بوده و موضوع جرم تخریب می باشد.

در دعاوی شهرداری به جهت تخصصی بودن و انگشت‌شمار بودن وکلای متخصص دعاوی شهرداری، تکلیفی بر دوش شهروندان قرار می‌گیرد و آن این است که در دعوای تخریب علیه شهرداری، حتما با مراجعه به وکیل دعاوی شهرداری و مشورت با ایشان، از حضور وکیل متخصص شهرداری در دعوای خویش بهره ببرند.

جهت مشاوره و طرح شکایت کیفری تخریب ملک با وکیل دعاوی شهرداری کلیک نمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *