الزام به پرداخت اجاره معوقه

هرچند معمولا افراد در ایفای تعهدات مالی خود دقت می نمایند لیکن در برخی موارد اشخاص از انجام تکالیف و تعهدات قراردادی خود به دلایل گوناگون ، امتناع می ورزند .

این امر در قرارداد اجاره نیز صادق است و گاها مستاجر از پرداخت اجاره بهای مقرر خودداری می نماید و این موضوع باعث بروز مشکلاتی برای مالک ملک ( موجر ) می گردد .

این مطلب را مطالعه کنید | وکیل سرقفلی

هرچند که در قوانین مختلف در خصوص روابط موجر و مستاجر ، عدم پرداخت به موقع اجاره بها آثار متفاوتی دارد و گاها باعث از بین رفتن حقوق کسبی مستاجر می گردد ولی در مقابل آنچه برای موجر از اهمیت بالایی برخوردار است مطالبه این اجور معوقه می باشد چرا که در بیشتر موارد گذران زندگی موجر از طریق وصول این مبالغ صورت می پذیرد به همین علت در صورتی که مستاجری از پرداخت اجاره بها به هر علتی استنکاف نماید موجر حق دارد با مراجعه به دادگاه الزام مستاجر را به پرداخت اجور معوقه بخواهد برای این امر مالک بایستی با تنظیم دقیق یک دادخواست حقوقی و تعیین میزان مطالبات خود و ارائه آن به دادگاه صالح ، اجاره بهای پرداخت نشده را مطالبه نماید .

مطالب مرتبط | وکیل دعاوی ملکی 

شایان ذکر است که در صورتی که دادگاه مستاجر را به پرداخت اجاره بهای معوقه محکوم نماید وی به جبران خسارت دادرسی ونیز خسارت تاخیر در تادیه این اجور نیز محکوم می گردد همچنین در خصوص املاک دارای حق کسب و پیشه ، این تخلف از مفاد قرارداد و عدم پرداخت به موقع اجاره بها می تواند منجر به از بین رفتن حقوق کسبی مستاجر گردد .

لذا با توجه به اهمیت و آثار و تبعاتی که این دعوای حقوقی می تواند به دنبال داشته باشد توصیه می شود حتما در خصوص این موضوع با وکیل دادگستری متخصص در این امر مشاوره نمایید .

جهت مشاوره و طرح دعوای الزام به پرداخت اجاره معوقه با وکیل دعاوی ملکی کلیک نمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *