الزام به صدور پروانه

در جوامع شهری و روستایی جهت ساخت ساختمان، مالک می‌بایست از مراجع صالح، پروانه ساخت ساختمان دریافت نماید در شهرها وظیفه صدور پروانه بر عهده شهرداری می باشد و شهرداریها به محض مراجعه و تقاضای مالک و در صورت فقدان مانع قانونی مکلف به صدور پروانه ساختمانی می باشند.

موانع قانونی صدور پروانه بسیار است اما مهمترین آنها قرار گرفتن در طرح های عمومی و عمرانی می باشد. در این صورت اگر طرح مذکور در صدد اجرا شدن باشد شهرداری موظف به تملک ملک شهروندان مطابق قانون می باشد.

اما اگر اجرای طرح به آینده موکول شده باشد شهرداری موظف به صدور پروانه می‌باشد لیکن تفاوت‌هایی در این زمینه وجود دارد.

این مطلب را مطالعه کنید | وکیل متخصص امور شهرداری

بدین صورت که اگر اجرای طرح به موجب برنامه زمان بندی به حداقل ۵ سال بعد موکول شده باشد مالکین املاک واقع در طرح از کلیه حقوق مالکانه مانند احداث بنا یا تجدید بنا یا افزایش بنا و غیره برخوردارند و در صورتی که کمتر از 5 سال باشد مالک هنگام اخذ پروانه تعهد می‌نماید هرگاه زمان اجرای طرح قبل از ۵ سال شروع شود حق مطالبه هزینه احداث و تجدید بنا را ندارد.

گاهی مشاهده شده است شهرداری ها بر خلاف موارد فوق الذکر از صدور پروانه ساختمانی خودداری می‌نمایند. همچنین در مواردی به ویژه در شهرهایی که املاک همچنان با قولنامه خرید و فروش می‌شود از صدور پروانه به بهانه‌های واهی خودداری می‌نمایند از جمله اینکه مالکیت ملک مذکور دارای اختلاف است و مقداری از ملک در طرح قرار گرفته و مالک می بایست برای دریافت پروانه ساختمانی اقدام به اهدای قسمتی از ملک به نحو رایگان به شهرداری نماید.

در این گونه موارد و موارد عدیده دیگر شهرداری از تکلیف اولیه خود یعنی صدور پروانه ساختمانی خودداری می نماید و موجبات بروز اختلافات سنگین بین خود و شهروندان را فراهم می‌آورد. مرجع صالح رسیدگی به این اختلاف دیوان عدالت اداری می باشد.

مطالب مرتبط | وکیل ملکی تهران

دیوان عدالت اداری پس از طرح شکایت از سوی شهروندان و دریافت دفاعیات طرفین و ملاحظه مدارک و اوراق پرونده، اگر مشکل و مانع خاصی وجود نداشته باشد معمولا رای به الزام به صدور پروانه ساختمانی علیه شهرداری صادر می‌نماید.

دعاوی علیه شهرداری در کلیت و دعوای الزام به صدور پروانه به شکل خاص دعوایی تخصصی می باشد که نیاز به حضور وکیل دعاوی شهرداری دارد. وکیل شهرداری با تخصص خویش و با تسلط به قوانین موضوعه و مربوط به دعاوی شهرداری بهترین یاری رسان شهروندان محترم می باشد

جهت مشاوره و طرح دعوای الزام به صدور پروانه با وکیل دعاوی شهرداری کلیک نمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *