الزام به تحویل مبیع

وکیل ملکی تحویل مبیع

مبیع همان مالی است که در عقد بیع یا همان خرید و فروش، مورد داد و ستد واقع می گردد و فروشنده را با بیع می نامند.

تحویل یا تسلیم مبیع نیز یعنی دادن مال مورد معامله به تصرف مشتری به گونه‌ای که خریدار بتواند هر نوع تصرفی که بخواهد انجام دهد و مانعی برای آن نباشد .

مال مورد معامله و امکان تسلیم آن( یعنی امکان تحویل به خریدار) از شروط اساسی برای صحت معامله است که فقدان آن در برخی موارد موجب بطلان بیع می گردد، لیکن در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که در صورتی که پس از عقد قرارداد با همان مبایعه نامه فروشنده از تحویل کالا به خریدار امتناع نماید چه باید کرد؟ و فروض مختلف آن را بررسی می نماییم:

چنانچه پس از عقد بایع از تسلیم مبیع امتناع نماید و مال مورد معامله موجود، و در دست فروشنده باشد خریدار می تواند با تهیه و تنظیم دادخواست با خواسته الزام فروشنده به تحویل کالا یا همان مال مورد معامله، از دادگاه صالح بخواهد و دادگاه پس از بررسی قرار داد و خصوصاً زمان تحویل مبیع در صورتی که برای تحویل زمانی مشخص نشده باشد یا زمان تحویل سپری شده باشد حکم به تحویل آن به خریدار صادر می نماید.

این مطلب را بخوانید : مطالبه خسارت عدم انجام تعهد

عدم امکان تحویل مبیع

اگر پس از عقد بیع مشخص شود که مال مورد معامله در دسترس فروشنده نبود و در واقع از زمان عقد امکان تسلیم آن به خریدار وجود نداشته عقد بیع باطل است و خریدار می تواند ثمن پرداختی به فروشنده را استرداد نماید.

ولی چنانچه مال مورد معامله در زمان عقد قابلیت تسلیم داشته، لیکن پس از قرارداد به سببی امکان تسلیم آن از بین رفته است و یا مال به واسطه عمل فروشنده و یا شخص دیگری تلف شده است در این صورت فرد مذکور ضامن مثل و یا قیمت مال میباشد یعنی باید مشابه مال مورد معامله را به خریدار تحویل دهد و در صورتی که مشابه آن وجود نداشته باشد قیمت روز آن را پرداخت کند.

بنابراین در صورت عدم امکان تحویل مبیع ممکن است عقد باطل و ثمن معامله به مشتری مسترد گردد و یا مثل یا قیمت آن به مشتری داده شود.

در این مورد پیشنهاد می شود که موارد بطلان معاملهرا مطالعه نمایید

ضمانت اجرای تحویل مبیع چیست

در صورتی که پس از عقد بیع مال مورد معامله دردست بایع باشد و خریدار بخواهد آن را تحویل بگیرد اگر خریدار دسترسی به مال داشته باشد می‌تواند آن را تصرف نماید و برای تحویل گرفتن آن نیازی به اذن فروشنده ندارد.

بنابراین اگر شخصی مال را خریده باشد و به آن دسترسی داشته باشد برای تصرف در آن نیاز به فروشنده و یا مراجعه به محاکم نیست و خریدار حق دارد مبیع را تصرف کند.

اما در فرضی که خریدار دسترسی به مال ندارد و بایع نیز از تحویل آن امتناع می نماید چه ضمانت اجرایی برای آن وجود دارد؟ در اکثر قراردادها طرفین برای ایفای تعهدات قراردادی منجمله تحویل مبیع و خسارت عدم انجام تعهد تعیین می نماید که در این موارد فروشنده علاوه بر محکوم شدن به تحویل کالا به پرداخت این وجه التزام قراردادی نیز محکوم می گردد.

ولی در صورتی که در قرارداد وجه التزام برای تحویل تعیین نشده باشد و خریدار از طریق مراجعه به محاکم قضایی مبیع را تحویل بگیرد حق دارد کلیه خسارت های وارده به خود را که در نتیجه عدم تحویل متحمل شده از پایه مطالبه نماید.

برای رزرو وقت مشاوره با وکیل متخصص دعاوی ملکی کلیک کنید

الزام به تحویل مبیع منقول و غیرمنقول چگونه است

در صورتی که مال مورد معامله منقول باشد( مال منقول مالی است که نقل و انتقال آن از محلی به محل دیگر ممکن است) و فروشنده از تحویل آن خودداری نماید خریدار پس از رجوع به دادگاه و تقدیم دادخواست با خواسته الزام به تحویل مبیع و طی تشریفات آن و صدور حکم در این خصوص می تواند به واسطه و اجرای احکام مال مورد نظر را از پایه تحویل بگیرد.

تحویل مبیع غیر منقول

تحویل مبیع غیر منقول یکی از اقسام دعاوی ملکی است که دارای مقررات خاص می باشد، در این دعوای حقوقی خریدار ملک، الزام فروشنده را به تسلیم آن می خواهد و با توجه به اینکه صدور حکم به تحویل مبیع فرع بر اثبات مالکیت خواهان است ابتدا دادگاه به مالکیت خواهان (خریدار) رسیدگی می‌نماید و در صورت اثبات مالکیت و انقضای مهلت فروشنده به تسلیم ملک به خریدار حکم به تحویل آن صادر می نماید.

البته در صورتی که قرارداد بین طرفین از نوع پیش فروش آپارتمان باشد رعایت ماده ۲۰ قانون پیش فروش آپارتمان ها ضرورت دارد و خریدار ابتدا باید از طریق داوری خواسته خویش را مطرح نماید و در صورتی که از آن طریق در فرصت قانونی رای داوری صادر نشود خریدار می تواند به دادگاه صالح که همان دادگاهی است که ملک در حوزه آن قرار دارد مراجعه نماید.

یکی از مواردی که در این دعاوی حقوقی بسیار اهمیت دارد و بایستی مورد توجه قرار بگیرد این است که در تحویل مبیع غیر منقول یا تحویل ملک این دعوای حقوقی باید به همراه الزام به تنظیم سند رسمی اقامه گردد زیرا با توجه به مقررات ماده ۲۲ قانون ثبت دادگاه ها فقط کسی را که سند رسمی به نام ایشان است مالک می شناسد و اگر در موردی، خریدار هنوز سند رسمی ندارد این دعوا را فراخ کند امکان رد دعوای ایشان وجود دارد.

بنابراین نظر مقررات متعدد و پیچیدگی فنی این دعاوی حقوقی بهتر است شهروندان پیش از اقدام در خصوص موضوع خویش با وکلای متخصص در دعاوی ملکی مشاوره نمایند و یا از خدمات وکالتی وکلای متخصص بهره مند گردند

جهت مشاوره با وکیل متخصص دعاوی ملکی کلیک نمایید

7 دیدگاه

 • علی جوان says:

  باسلام
  بنده یک واحد آپارتمان پیش فروش خریده ام ودادخواست تحویل مبیع داده ام قاضی پرونده به علت توقیف ملک توسط معارضین سایر واحدها رای به عدم استماع داده .لطفا جهت راهنمایی کمک بفرمایید

  • joomir says:

   با سلام مطابق رویه قضایی موجود صدور حکم به تحویل مبیع منوط به تنظیم سند رسمی و یا صدور حکم به الزم به تنظیم سند رسمی است که در خصوص پرونده شما با توجه به توقیف ملک ، مقدور نیست می بایست ابتدا در خصوص رفع توقیف های موجود روی ملک اقدام کنید .

 • رضا سیفی says:

  با سلام. یک آپارتمان پیش خرید کردم که میبایست ۶ ماه میش تحویل میداد. حالا فروشنده میگه باید پولی بیشتر لز قولنامه بدی تا تحویل بدم آپارتمان بصورت قولنامه و وکالتی خیرداری کردم چکار باید بکنم یک اظهارنامه و یک تامین دلیل که هنوز آپارتمان آماده نیست تنظیم کردم. آیا میتونه علاوه بر قرارداد و قولنامه پول بیشتری از من بگیرد آیا دادخواست الزام تنطیم سند وکالتی و تحویل مبیع و انجام تعهدات قولنامه بایستی بزنم؟ خیلی ممنونم

 • جمشید says:

  با سلام. در سال 91 زمینی مشاع در روستا از 12خرده مالک بصورت قولنامه دستی خریداری کرده ام که 10 نفر آنها قولنامه را امضا کرده اند. ثمن معامله بدلیل خوداری آن دو نفر و عدم ارایه نامه از طرف شورا جهت معرفی برای دریافت سند هنوز پرداخت نکرده ام اما در در قولنامه قید شده که نقدا پرداخت گردیده و اسقاط کافه خیارات هم ذکر گردیده است. حالا طرفین معامله قولنامه را بدلیل عدم پرداخت ثمن فسخ کرده اند و می خواهند زمین را به قیمت روز به من بفروشند. آیا من می توانم به استناد همان قولنامه صاحب زمین شوم. با تشکر

 • Saman says:

  با عرض سلام وخسته نباشید.درسال۹۷ملکی را۳۰۰میلیون خریداری کردم مبلغ را طی ۳فقره چک ۱۰۰ تومانی بابت قولنامه تحویل و سندفی المجلس پرداخت کردم .فروشنده به دلیل اینکه خانه جدید خریده بود یک هفته بعد از وصول چک اول(۱۰۰تومان) از من درخواست نمود چک تخلیه و سند(که هر قطعه۱۰۰تومان) را پشت نویسی کنم و نقدا پرداخت کنم ، من هم جهت همکاری با ایشان چک سند رو (۱۰۰تومان)پشت نویسی کردم و ایشان برداشت کرد و به دلیل اینکه پول کم داشتم چک سوم (۱۰۰)تومان که همزمان با تخلیه بود رو ۷۰میلیون نوشتم و فروشنده برداشت نمود .درکل همزمان با عقد قرارداد۲۷۰میلیون از ۳۰۰میلیون ثمن معامله را پرداخت نمودم و پس از گذشت یکسال فروشنده نه خونه تحویل داد ونه سند زد من شکایت کردم مبنی بر اثبات وقوع عقدبیع و ابطال سند و صدورسند بعدازطرح شکایت ،من متوجه شدم که ۴روزقبل از تنظیم مبایعه نامه با من، خانم ایشان رفته برا یه مهریه سند را قفل کرده . فروشنده در دادگاه حاضر شد و گفت این معامله را صوری برای فرار از دین مهریه خانومش انجام داده و اصلا طبق ماده۱۹۰ قصد فروش خانه را نداشته و صرفا صوری بوده است. من مجبور شدم در ابتدا ۸۰ میلیون مهریه رو پرداخت کردم تا سند ملک آزاد بشود و سپس با نامه آزادی ملک، و رسید چکهایه پرداختی که فروشنده از بانک برداشته بود به جلسه دادگاه رفتم ودر نتیجه رای به نفع اینجانب صادر شد و از طریق اجرای احکام سند رابه نام خودم انتقال دادم . سپس تقاضای تحویل مبیع را از همان شعبه درخواست کردم که جلسه رسیدگی برا یه برج ۱۰ میباشد ، من چون پول نداشتم ،در درخواست تحویل مبیع تقاضایه مطالبه خسارتهایه دیرکرد و پرداختی مهریه و غیره را نزدم ؛حالا سوال من از شما بزرگواران اینجاست . این امکان وجود دارد که فروشنده در زمان جلسه دادگاه بیاد و اون(۳۰میلیون)باقیمانده از ثمن رو مطالبه کنه و مثلا بگه درمتن قرارداد۳۰ تومان طلب دارم اون رو بدهید تا تخلیه کنم و قاضی هم به حرف اون گوش کنه و مستندات پرداختی مهریه و دیرکرد هایه ما هم لحاظ نشه و خطاب به ما بگوید شما ۳۰ تومان رو بدید و بابت بقیه موارد باید جدا شکایت کنید . یا نه

 • حسین says:

  سلام.بنده سال 93 / 70درصد پول پراید به شرکت لیزینگ برای خرید خودرو دادم طرف طبق قرارداد باید دوماه خوردو تحویل میداد ، که نداد و من وسایر شکات علیه وی سکایت کردیم و به جرم کلاهبرداری در دادگاه کیفری محکوم به تحمل 6سال زندان و رد اصل مال شد.تیرماه 99اصل پول بدهکاران بحساب دادگاه واریز کرد و از زندان آزاد شد.الان من اصل پول گرفتم واین پول بعد از 6سال با توجه به افزایش 10برابر قیمت خوردو ارزش خود از دست داده آیا میتوانم درخواست الزام به تحویل مبیع و خسارت تحویل عدم مبیع کنم ؟

 • محمد says:

  باسلام بنده ملکی بدون سند را خریداری نموده ام که پسر از پدر فروشنامه عادی داشته است و من زمین را خریداری نموده ام اما سپس وراث نسبت به مالکیت زمین فوق ادعا نموده اند و از فروشنده شکایتی مبنی بر الزام به تحویل مبیع نموده ام آیا ممکن هست که فروشنامه پسر از پدر جعلی باشد و من می باست برای اینکه با خیال راحت مابقی ثمن معامله را بپردازم چه کاری انجام دهم تا ملک را تحویل بگیرم با تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *